Kuntavaalit 2021

KUNTAVAALIOHJELMA

TYÖ JA OPISKELU
Mioni -yrityspuisto ja yrityshautomo
Etätyökaupunki
Työttömien työllistäminen
2. asteen ammatillinen koulutus pysyttävä Imatralla
Yritysten houkutteleminen Imatralle
Itä-Suomen FI/RU koulun aseman vahvistaminen
LIIKKUMINEN JA VAPAA-AIKA
Mellonmäen kehittäminen
Ukonniemen alueen kehittäminen
Rantojen ja saarien virkistyskäyttö
Vuoksen ja Mellonlahden kehittäminen
Vuoksenniskan urheilukentän kehittäminen
IMATRAN KEHITTÄMINEN
Kaupunginosien tasa-arvoinen kehittäminen
Tiivis yhteistyö lähikuntien kanssa
Asuntopoliittisen ohjelman laatiminen
KULKEMINEN JA LIIKENNEYHTEYDET
Henkilöjunaliikenne Imatra-Pietari-Imatra
Paikallisjunaliikenne Etelä-Karjalassa
Tavarajunaliikenne Eurooppa-Venäjä-Aasia
Alueiden ja teiden kunnossapito
KUNTALAISET
Kohtuu hintaista vuokra-asumista
Riittävä ja hyvä hoiva kotona asuville vanhuksille
Sotekeskus jatkossakin Honkaharjussa
Nuorisolle tarvittavat vapaa-ajantilat
Yrittäjien tukeminen ja kuuleminen
Lapsiperheet ja heidän tulevaisuus
Kulttuuritarjonta pitää säilyttää hyvänä
MITÄ IMATRALLA 2030?
Kuntavaaliohjelmamme perustuu Imatran SDP:n elinvoimastrategiaan 2020-2030. Lue se kokonaisuudessaan tästä.

VAHVISTETUT KUNTAVAALIEHDOKKAAMME 2021

Vahvistetut kuntavaaliehdokkaamme 2021 51 kpl, Vaalikuvat uupuvat vielä Arto Siitoselta ja krista Nordbergiltä

Nimi, ja arvo/ammatti
Ahola Seija (sit.), myyjä
Beloff Jari, ohjaaja
Gezuri Sofian, vuorottaja
Hasu Mervi, terveydenhoitaja / eläkkeellä
Helveranta Pia, etsivä nuorisotyöntekijä
Holappa Pasi, linja-autonkuljettaja
Häkkinen Juuso, prosessihenkilö
Hämäläinen Veikko, insinööri / hallitusammattilainen Hhj KHo
Id Lahja, viulunsoitonopettaja / eläkkeellä
Kettunen Reijo (sit.), muurari / laattamies
Kovanen Tomi, lastausjärjestelijä
Kuikka Tuija, kirjastovirkailija
Lajunen Marko, yrittäjä
Lattu Antero, insinööri / eläkkeellä
Lind Omar, yrittäjä
Lätt-Shahmardan Katri, tuottaja / tulkki
Malm Niina, kansanedustaja
Mattila Heli, opiskelija
Menna Tomi, kalastusmestari
Mustakallio Turo, opettaja / eläkkeellä
Myllärinen Titta (sit.), luokanopettaja / mat. aineenopettaja
Mynttinen Rauni, talouspäällikkö / eläkkeellä
Niemi Timo, laitosmies
Niinimäki-Sipolainen Sari, palveluneuvoja
Nissinen Anne, myyjä
Nokelainen Ilkka, luottamusmies
Nordberg Krista, tradenomi opiskelija
Pajunen Anne, psykiatrinen sh. / psykoterapeutti
Paldanius Kari, TSV / eläkkeellä
Palovaara Juha-Pekka, ohjaaja
Piirainen Iida (sit.), tuotantotyöntekijä
Pulkkinen Timo, autonkuljettaja
Putto Tuula, sähköasentaja
Rautiainen Jukka, prosessihenkilö
Rautsiala Suvi, tietotekniikan insinööri (AMK)
Rita Janne, vanhustyöntekijä / kiinteistönhoitaja
Rossi Jouko, postityöntekijä / opiskelija
Siitonen Arto, 
Smirnov Daniil, opiskelija
Smirnov Marina (sit.), opettaja
Tahkokallio Anne (sit.), vanhustyöntekijä
Tanttu Juho, diplomi-insinööri / asiantuntija
Telkkä Jani, yrittäjä
Tella-Pulliainen Pirjo, lähihoitaja / eläkkeellä
Tikka Arto, järjestelymestari / eläkkeellä
Tikka Markus, prosessihenkilö
Tuomela Jouni, koekoneinsinööri
Urpalainen Emilio, yrittäjä
Vainikainen Marja, erityisopettaja KM
Vesterinen Heini (sit.), kirkkomuusikko
Äikää Tarja, perushoitaja / eläkkeellä51
Vaalipäällikkö
Jani Telkkä, 044 305 2397
janitelkka@outlook.com
Puheenjohtaja
Ilkka Nokelainen, 040 593 0552
ilkka.nokelainen@imatra.fi
Varapuheenjohtaja
Pirjo Tella-Pulliainen, 050 591 1747
hop.ptp@saunalahti.fi
Varavaalipäällikkö
Juho Tanttu, 040 593 0464
juho.tanttu@gmail.com